سایت خبری خودرو 20

افزایش عمر تایر ماشین

افزایش عمر تایر ماشین

افزایش عمر تایر ماشین

بررسی چشمی

اگر می‌خواهید که گاهی اوقات برای پنچرگیری در کنار جاده و حتی اتوبان‌ها مجبور به توقف نشوید هر از گاهی تایرها را به صورت چشمی بازدید کنید و چک کنید که سوراخ یا شیاری بر روی بدنه آنها وجود نداشته باشد زیرا در سطح جاده معمولا شیشه خورده و میخ وجود دارد. این اشیا ریز و تیز معمولا بلافاصله باعث پنچری تایرها نمی‌شود اما بعد از مدتی باد تایرها را کاملا خالی می‌کند.

باد تایرها

باد تایرها را به صورت هفتگی چک کنید، زیرا احتمال دارد که هر چهار چرخ ماشین در معرض کم باد شدن باشند و این نکته را مدنظر داشته باشید که تنظیم بودن باد تایرها مصرف سوخت را نیز بهینه می‌کند. علاوه بر دفترچه راهنمای خودرو که میزان باد مناسب را توصیه کرده می‌توان با توجه به نوشته‌های حک شده روی دیواره تایرها از این مقدار آگاه شد. معمولا میزان بادی که توسط خودروساز توصیه می‌شود با میزان باد حک شده بر روی تایر مقداری تفاوت دارد. اما اندکی کم باد بودن تایرها، هندلینگ و عمکلرد را بالا می‌برد و اندکی پر باد بودن نیز عمر تایرها را افزایش می‌دهد در نتیجه تایرها را هیچ وقت بیش از حد مجاز باد نکنید زیرا باعث ساییده شدن آج در قسمت میانی آن می‌شود.

جابجایی تایرها

هر ۱۰.۰۰۰ کیلومتر یک بار تایرها را جابجا کنید اما توصیه می‌کنیم اگر دست به آچار نیستید هر سری که روغن موتورتان را تعویض می‌کنید این کار را نیز به مکانیک‌ها بسپارید. در این صورت علاوه بر اینکه زمان تعویض تایرها را فراموش نمی‌کنید گریسی هم نمی‌شوید! اگر خودتان این کار را انجام می‌دهید توجه کنید که تایرهای عقب و جلوی یک طرف را با هم عوض کنید اما هرگز تایرهای یک محور را با هم یا به صورت ضربدری! عوض نکنید زیرا این گونه تعویض تایرها باعث فرسایش بیشتر آنها خواهد شد و انجام ندادنش بهتر از انجامش است.

چک کردن فرسودگی

شاخص فرسایش تایرها را ماهانه چک کنید.! تمام تایرها دارای شاخص‌هایی در بین آج‌ها هستند.! بیشتر اوقات این شاخص‌ها در جایی قرار گرفته‌اند! که آج با لبه تایر تلاقی پیدا می‌کند. اگر شاخص فرسایش! بلندتر از آج است، تایر را عوض کنید تا از پنچری یا ترکیدگی آن جلوگیری کنید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *