سایت خبری خودرو 20

ایربگ ماشین دوست ماست یا دشمن ما ؟

ایربگ ماشین دوست ماست یا دشمن ما ؟

ایربگ ماشین دوست ماست یا دشمن ما ؟

در اینکه ایربگ ماشین ها از مهمترین اختراعات و اتفاقات در زمینه ایمنی ماشین ها میباشد شکی نیست ، اما به نظر بعضی از افراد، ایربگ ها بیشتر ازآنکه به فکر سلامتی ما هستند به افراد داخل خودرو صدمه می زنند ، ما در اینجا قصد داریم این مسئله را بررسی کنیم .

در نگاه اولیه وجود ایربگ در داخل ماشین ها بسیار ایده منطقی و جالبی به نظر میرسد و این را متوجه میشویم که در هنگام تصادفات به جای اینکه نقاط حساس بدن ما مانند سر و صورت به جای آنکه به شیشه و یا بدنه سفت ماشین برخورد کند به بالشی پر از هوا  و نرم برخورد میکند که وظیفه حفظ سلامتی شما را دارد . البته این را در نظر داشته باشید که ایربگ های ماشین از آن چیزی که در فیلم ها مشاهده میکنید  متفاوت تر هستند . وقتی که فیلم یک تصادف ماشین را مشاهده میکنید ، وقتی ایربگ ها باز میشوند به نظر بسیار نرم به نظر میرسند ولی اینگونه نیست که خیلی نرم باشند و فقط نرم تر از نقاط سفت فلزی و پلاستیکی ماشین میباشند . در سال ۱۹۹۸ میلادی در بسیاری از کشورهای تولید کننده ماشین استفاده از ایربگ در داخل ماشین اجباری شد .

بر اساس گزارش NHTSA موسسه ایمنی ترافیک بزرگ راه ها در کشور آمریکا در طی سال های ۱۹۷۸ الی ۲۰۰۸ ، کیسه های هوا در ماشین هابه طور تقریبی از جان ۲۵۰۰۰ نفر در کشور آمریکا محافظت کرده است و نشان دهنده اهمیت این اختراع بشر میباشد.

خودروسازان بزرگ دنیا برای بالا بردن هر چه بیشتر ایمنی ماشین هایشان توجه بسیار زیادی به قرار گیری ایربگ ها در ماشین ها میکنند و بسیاری از آنها تعداد ایربگ های استفاده شده در ماشین را تا ۱۰ عدد اعلام میکنند و حتی چند وقتی است که خودرو سازان به این سمت رفته اند که برای ایمنی هرچه بیشتر سرنشینان ماشین ، در داخل کمربند ماشین هم از ایربگ استفاده کنند .

تا به اینجای کار فقط ار ایربگ ماشین ها تعریف کردیم ولی حالا قصد آن را داریم که مضرات ایربگ را بررسی کنیم و ببینیم ایربگ ها تا چه اندازه ای میتوانند برای سرنشینان ماشین ها مضر باشند . اگر بخواهید به نتیجه گیری درستی دست یابید کافی است چندین نفر را پیدا کنید که تصادف سختی با ماشین داشته اند و جان سالم به در برده اند ، آنها به راحتی به شما اعلام خواهند کرد که ایربگ ماشین ها به چه صورت وحشتناکی باز میشوند و با آن چیزی که شما در تیزر های تبلیغاتی و فیلم ها میبینید بسیار متفاوت تر است .

ایربگ ها وظیفه این را دارند که در کوتاه ترین زمان ممکن بعد از برخورد ماشین با یک جسم سخت باز شوند و از جان سرنشینان ماشین محافظت کنند .این اتفاق باید در فاصله بسیار کمی صورت گیرد و ایربگ ها باید سریعا باد شوند و سریعا جلوی چشمان سرنشینان ماشین قبل افتادن هر اتفاق ناگواری قرار گیرند .

ایربگ های ماشین برای آنکه کاملا پر از هوا شوند به زمانی در حدود ۳۰ میلی ثانیه نیاز دارند تا بتوانند از سرنشینان ماشین محافظت کنند . نکته جالب اینجاست که سرعت پرتاب ایربگ های ماشین به سمت سرنشینان ماشین عدد جالب ۳۲۲ کیلومتر در ساعت میباشد و این عدد و رقم ها نشان دهنده نزدیک بودن طراحی ایربگ های ماشین به سیستم پرتاب موشک های جنگی میباشد .

زمانی که ایربگ های ماشین با این سرعت وحشتناک خارج میشوند طبیعی است که انتظار اتفاقاتی باشیم که در آن صدمه زدن ایربگ به سرنشینان ماشین را ممکن میسازد .

نکته اینجاست که اگر سرنشین داخل ماشین در زمان تصادف در محل نامناسبی قرار داشته باشد امکان اتفاق افتادن هر حادثه ای مانند سوختگی ویا ضربه دیدن برای آن فرد داخل ماشین وجو دارد . همیشه این را به یاد داشته باشید چیزی که شما را در مقابل حمله ایربگ به سمت شما محافظت میکند کمربند ایمنی ماشین میباشد که همیشه باید بسته باشد و هیچ زمانی نباید مقابل ایربگ ماشین بدون کمربند ایمنی حاضر شوید  .

نکته ای ای که خیلی ها به آن توجه نمی کنند آن است که کودکان خود را در داخل صندلی کودک در ماشین قرار میدهند ، نحوه قرار گیری صندلی کودک در داخل ماشین با قرار گیری حالت ایربگ ها در ماشین بسیار متفاوت است و خدای نکرده اگر تصادفی صورت گیرد کودکی که در داخل صندلی کودک در ماشین قرار دارد ممکن است اتفاقات بسیار بدی برایش رخ دهد .

کیسه های هوای ماشین ها ساخته شده اند که از ما در مقابل تصادفات رانندگی محافظت کنند و اگر ما می خواهیم صدمه ای در زمینه نبینیم فقط کافیست که سرنشینان ماشین ها نکات ایمنی را در داخل ماشین رعایت کنند تا ایربگ ها بدون هیچ گونه مشکلی از سرنشینان ماشین حفاظت کنند .

توصیه ای که ما به مادرانی که رانندگی میکنند آن است که اگر قصد دارید کودک خود را در کنا رخود بر روی صندلی ماشین سمت شاگرد در داخل صندلی کودک قرار دهید آن است که حتما ایربگ سمت شاگرد را از کار بیندازید تا کودک شما صدمه ای نبیند  . اگر خیلی به استفاده از صندلی کودک اسرار دارید توصیه ما به شما این است که برای آنکه کودک شما کمترین آسیب را ببیند حتما صندلی کودک خود را در وسط صندلی عقب قرار دهید تا کودک شما از ضربات احتمالی پرتاب ایربگ های کناری ماشین در امان باشد .

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *