سایت خبری خودرو 20

چرا بنزین سوپر استفاده کنیم

چرا بنزین سوپر استفاده کنیم

 

 چرا بنزین سوپر استفاده کنیم

به بیان سادتر می توان گفت بنزینی که درجه بالاتری از اکتان را دارد، بیشتر می‌تواند به همراه هوا فشرده شود و بر همین اساس  به دلیل حرارت تولیدی از عمل فشرده‌ سازی دیرتر منفجر خواهد شد.

در اصل انتخاب سوخت خوب و مناسب نه تنها موجب افزایش طول عمر خودرو می‌شود بلکه در عملکرد آن نیز تاثیر به سزایی دارد.

همواره بین خودروهای دیزلی و بنزینی رقابت بسیار تنگاتنگ بوده است، و در نهایت این امر جلوه میکند که خودروهای بنزینی هزینه بیشتری برای سوخت دارند ولی هزینه های سوخت دیزل مقرون به صرفه‌ تر می باشد.

چه خودروهایی از بنزین سوپر استفاده کنند:

 

با توجه به کیفیت پایینه بنزین در ایران و همچنین پایین بودن میزان اکتان در بنزین های معمولی بهتر است کلیه خودروهای موجود در ایران از بنزین سوپر (اکتان بالا) استفاده کنند.

البته این امر در خصوص بعضی از خودروهایی که فناوری موتور قدیمی‌ تری دارند همانند پژو ۴۰۵ و سایر خودروهایی که از موتور مشابه آن استفاده می‌کنند، پراید، وانت پیکان و… این امر اهمیت کمتری دارد و در واقع با توجه به فناوری به کار رفته در موتورشان ، این خودروها مجاز به استفاده از بنزین معمولی نیز می باشند و پس در اصل همانطور که گفته شد این مسأله مستقیماً به طراحی موتور خودرو بازمی‌ گردد.

مورد مهم دیگری که باید به آن اشاره کرد، کیفیت و اکتان بنزین‌ های موجود در کشور است. طبق ارزیابی‌ هایی که به‌ طور غیررسمی انجام شده است، در بعضی نمونه‌ های بنزین موجود در کشور، اکتان پایین‌ تر از حد استاندارد گزارش شده است.

که البته در این خصوص وزارت نفت و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی این مسأله را تأیید نکرده‌ اند، اما با توجه به آزمون‌ های انجام گرفته به نظر می‌رسد اکتان بنزین سوپر کشور در حدی است که می‌ توان آن را به‌ عنوان بنزین معمولی نیز به کار گرفت و با این دیدگاه استفاده از بنزین سوپر می‌تواند برای تمامی خودروها در ایران ضروری می باشد.

در خصوص افزودن اکتان به بنزین این موضوع شایان ذکر است که موتورهای با فناوری جدید به بنزین‌ هایی با اکتان بالا نیاز دارند و استفاده از بنزین با اکتان پایین‌ تر به دلیل بروز پدیده ناک باعث آسیب جدی به موتور خودرو می‌شود، همچنین باعث محدود شدن توان موتور خواهد شد و به همین دلیل استفاده از اکتان‌ افزاها برای این خودروها توصیه می‌ شود.

همچنین در خصوص اکتان افزارها باید به این موضوع توجه داشت که  نمونه‌های تقلبی اکتان‌ افزاها در بازار وجود دارد و نمی‌ توان در مورد کیفیت آن‌ ها نظری داد. در این خصوص توصیه می شود برای اطمینان خاطر از تقلبی نبودن اکتان افزار از محصولات برندهای معتبر جهانی استفاده نمایید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *