سایت خبری خودرو 20

بعد از تصادف چه کاری باید انجام داد

بعد از تصادف چه کاری باید انجام داد

 

 بعد از تصادف چه کاری باید انجام داد

در واقع حوادث رانندگی به دو دسته تقسیم می شوند:

حوادثی که خسارت مالی به همراه دارد و بدتر از آن حادثه ای که خسارت جانی در پی دارد.

در صورتی که وقوع تصادف، خسارات جانی به همراه نداشته باشد، اولین و بهترین اقدام این است که از صحنه تصادف عکس گرفته و خودرو یا خودرو‌ها را به کنار جاده هدایت کنید؛ سپس به پلیس ۱۱۰ تماس گرفته، واقعه را شرح دهید و منتظر رسیدن پلیس راهنمایی و رانندگی بمانید.

طبق قوانین راهنمایی و رانندگی ایران، در صورتی که تصادف منجر به خسارت جانی نشده باشد، رانندگان نباید مسیر خیابان را برای مابقی خودرو‌ها مسدود نمایند که اگر رانندگان خلاف این قانون عمل کنند و مسیر را مسدود نمایند، پلیس به دلیل سد معبر آنها را جریمه می کند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی هر فردی با استفاده از دوربین تلفن همراهش می تواند با گرفتن چند عکس از صحنه تصادف در زاویه‌های مختلف، تمام واقعه تصادف را برای افسر پلیس شرح دهد، پس در این صورت نیازی به سد معبر مسیر مابقی خودرو‌ها نمی باشد.

مدارکتان را قبل رسیدن افسر پلیس آماده کنید

بهتر است پیش از آمدن افسر راهنمایی و رانندگی مدارک خود را آماده نمایید ، همچنین بهتر است در زمان وقوع تصادفات رانندگی طرفین به یک توافق برسند و مقصر را تعیین نمایند که در این صورت پلیس راهنمایی و رانندگی با پر کردن یک کروکی سازش، به طرفین این اجازه را می‌ دهد که سریع‌ تر مراحل بعد از تصادف را به انجام برسانید، اما در صورت عدم توافق و یا نقص مدارک طرفین، پلیس مربوطه برگه کروکی عدم سازش را پر خواهد کرد، از این رو طرفین تصادف باید برای رسیدگی و بررسی صحنه تصادف به دادگاه حل اختلاف مراجعه نمایند.

تعیین و دریافت خسارت

در صورت دریافت برگه کروکی سازش یا عدم سازش، پس از تصادف باید به مراکز بیمه برای تعیین خسارت مراجعه نمایید؛ البته بسیاری از افراد پس از گذراندن پروسه رسیدگی به کروکی عدم سازش به مراکز بیمه مراجعه می کنند ، البته گفتنی است بیمه بنابر نظر افسر راهنمایی و رانندگی و کارشناس بیمه از طریق بیمه شخص ثالث راننده مقصر، تا سقف دو میلیون و دویست و پنجاه هزار تومان به فرد خسارت دیده می‌ پردازد.

همچنین در صورتی که خودرو آسیب دیده جزء اتومبیل‌های نو و یا گران‌ قیمت باشد، مالک خودرو برای دریافت مبلغ افت قیمت خودرو قادر خواهد بود به مراجع قضایی شکایت کند و طبق کارشناسان دادگاه حل اختلاف، میزان افت قیمت خودرو خود را از فرد مقصر تقاضا کند.

نکته ای که بسیاری از هموطنان از آن خبر ندارند این است که در صورتی که به جسمی ثابت برخورد کردید، باز هم فراموش نکنید با پلیس تماس بگیرید در غیر این صورت شما مدرکی برای دریافت خسارت از بیمه نخواهید داشت.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *