سایت خبری خودرو 20

تفاوت ترمز های کاسه ای و دیسکی

تفاوت ترمز های کاسه ای و دیسکی

تفاوت ترمز های کاسه ای و دیسکی

درحالی‌که ترمزهای کاسه‌ای نزدیک به ۱۰۰ سال است که تغییر عمده‌ای نداشته‌اند، در خودروهای جدید از سیستم ترمز دیسکی استفاده می‌شود. در این مقاله سعی می‌کنیم که شما را با تفاوت‌های این دو سیستم ترمز آشنا کرده و به بیان معایب و مزایا هر کدام بپردازیم، پس با چرخان همراه باشید.

ترمزهای کاسه‌ای
سیستم ترمز

زمانی‌که صحبت از ترمزهای کاسه‌ای می‌شود ناخود آگاه باید یاد دایناسورها بیوفتیم چراکه این سیستم ترمز قدمت بالایی دارد. ترمزهای کاسه‌ای به علت سادگی و هزینه تولید پایین، مدت زمان زیادی است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. با وجود اینکه ترمزهای دیسکی عملکرد بهتری دارند ولی ترمزهای کاسه‌ای نیز بدون کارایی نیستند.

ساختار ترمزهای کاسه‌ای

ترمزهای کاسه‌ای از چدن ساخته شده‌اند و به علت شکل کاسه‌ای به ترمز کاسه‌ای معروف هستند.
تمامی قطعات ترمز در محدوده کاسه (درام) قرار دارند.

تا اوایل دهه ۷۰ میلادی شما قادر به خریداری اتومبیلی بودید که برای تمامی چرخ‌های آن ترمز کاسه‌ای درنظر گرفته شده بود، ولی در حال حاضر از این سیستم برای چرخ‌های عقب خودروها و کامیون‌های ارزان قیمت استفاده می‌شود.

ترمزهای کاسه‌ای چگونه کار می‌کنند؟

ترمزهای کاسه‌ای با فشار دادن دو کفشک (لنت ترمز) درون درام کار می‌کنند. شما با فشردن پدال ترمز با استفاده از نیروی هیدرولیکی و گریز از مرکز، این دو لنت را به دیواره داخلی درام در حال چرخش فشار می‌دهید.

اقدام بالا باعث ایجاد اصطحکاک شده و سرعت درام را کاهش می‌دهد که در نهایت باعث ایستادن خودرو می‌شود.

مزایای ترمزهای کاسه‌ای چیست؟

طراحی بسته و یکپارچه این سیستم باعث کاهش هزینه! نگهداری آن می‌شود و اکثر قطعات نیز در یکجا قرار دارند.! برای تعویض لنت‌ها تنها لازم است با استفاده از تجهیزات مخصوص،! کفشک‌ها را باز کرده و لنت‌های جدید را جایگزین قبلی کنید.

برای بیرون آوردن پیستون‌ها نیازی به کمپرسور! یا مایع خاصی نیست. در حقیقت باید بگوییم که تعویض لنت! ترمزهای کاسه‌ای برخی خودروها تنها نیاز به ۲ دقیقه زمان دارند.

تعویض لنت‌های ترمز‌های کاسه‌ای! هزینه کمی را برای صاحب خودرو در پی دارد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *