سایت خبری خودرو 20

دوغ و دوشاب آقای نماینده

نقد صنعت خودرو یا تلاش برای نام‌آوری
سروش مشرقی

جناب آقای بهرام پارسایی، نماینده محترم مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی بی‌شک یکی از کسانی است که این روزها بیشتر به واسطه حجم انتقادات، سرعت آن و بهره‌گیری از ادبیات عجیب و غریب در انتساب به صنعت خودرو شناخته می‌شود و البته در این زمینه ایشان به شدت از دیگرانی که شاید پیشکسوت هم باشند، پیشی گرفته است. تصریح می‌کنیم که انتقاد در کسوت نمایندگی، از حقوق نمایندگی و حتی غیر این کسوت، در شمار حق هر شهروندی است و به طریق اولی، بر نماینده دلسوز ملت فرض است که نسبت به کاستی‌ها و مشکلات حساس بوده و آن را بازگو کند و ای بسا از مجاری قانونی نسبت به اصلاح امور اقدام نماید. چرا که موکلین از وکیل خود علاوه بر حسن خطابه، قانونگذاری و اصلاح امور از طریق نظارت مجلس را خواستارند و این نه تنها صنعت خودرو که همه موضوعات ریز و درشت مملکتی را شامل می‌شود.
صرفه نظر از اینکه جناب آقای پارسایی در مجلس شورای اسلامی چه کارنامه‌ای دارد، بسامد واژگانی ایشان در نقد صنعت خودرو، خودبه خود مخاطب را حساس می‌کند که اولا حرف‌ها و اظهارات ایشان را به درستی واکاوی کند و در ثانی پیگیر باشد که این نماینده محترم علاوه بر اظهار سخن، چه اقدام شایان توجهی را در اصلاح امور بویژه در حوزه‌ای که ظاهرا نسبت به آن حساس و دردمند است، پیگیری می‌کند. زیرا مرثیه‌ای که این نماینده محترم در باب تولید خودرو داخلی می‌خواند، چنان سوزناک است که گویی تنها و تنها درد ملت، همین خودرو داخلی و عامل سرشکستگی اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی کشور نیز تولیدکنندگان این عرصه هستند و الا بقیه مملکت گل و بلبل است یا دست کم رسیدگی به سایر امور در تخصص جناب آقای پارسایی نیست.
اگرچه ایشان در ردای نمایندگی آزادند که راجع به شیر شتر تا جان آدمیزاد، اظهار نظر کنند و قطعا از آنجا که وکیل المله هستند، باید همه اظهاراتشان را درد کل مردم ایران به حکم نماینده کل ملت بودن و به طریق اولی، جزء ایشان در حوزه انتخابیه شیراز دانست. اما به گمان نگارنده این اظهار دردمندی نیاز به ادبیاتی دیگر دارد تا موثر واقع شود و احیانا کارگر افتد.

جناب آقای بهرام پارسایی در نطق میان دستورشان در ۲۹ فروردین فرمودند: «می‌خواهم از صنعت عقب مانده و ناتوان خودرو را که می‌توان به عنوان داعش آهنین و ارابه‌های مرگ از آن یاد کرد، صحبت کنم» و با «داعش آهنین» و «ارابه مرگ خواندن» این صنعت به تکرار از کشت و کشتار خونین آن سخن‌راندند و ابراز تالم فرمودند. در جایی قبلا هم گفته بودند که آمار کشته‌ها و مصدومان در جاده‌ها حاکی از خیانت صنعت خودرو است.
آنچه که مسلم است جناب ایشان با یکسر سیاه دانستن عملکرد صنعت خودرو هیچ نقطه قوتی در آن نمی‌بیند و در این انتقادها چنان عنان سخن از دست می‌دهد که گویی کلام بر خلاف سبیل منطق می‌رود. این آنچیزی است که قطعا مردم نمی‌خواهند. مردم همواره از نمایندگان خود نه سخن حماسی و احساسی که سخن منطقی و متین مطالبه دارند. کلامی که دست‌کم در درستی آن نتوان به سادگی خدشه وارد کرد.
بدون ورود به جزئیات می‌گوییم که بر اساس آمار رسمی قابل قبول نهادهای ذی‌سهم در کشت و کشتار مورد نظر آقای نماینده، ۸۰ درصد حوادث جاده‌اي براثر عامل انساني و ۲۰ درصد مربوط به ساير عوامل است كه نقش خودرو نیز در اين میان خود سهم اندکی است. سهمی که باید با کم کردن آن هرگونه از مخاطره‌ها کاست ضمن اینکه این حق مردم است که از خودرویی استفاده کنند که متناسب با فناوری روز دنیا و باب سلیقه‌شان است و سوق دادن صنعت خودرو به این سمت نیز وظیفه آنانی است که در کسوت نمایندگی مردم در شقوق اجرایی و تقنینی و صنعتی و برنامه‌ریزی، برای این مهم تلاش کنند. لذا، شایسته نیست که جناب نمایند همینجوری برای توفق لسانی اظهار فرمایند که شما خودرویی می‌سازید که ارابه مرگ است، هزاران زن و خانواده را بی‌سرپرست می‌کنید و کذا و کذا.
برای پرهیز از اطناب بحث و اطاله کلام، جناب مستطاب پارسایی را دعوت می‌کنیم به گفتن و پراکندن سخن سنجیده و متین به چند دلیل ذیل:
: ۱- موکلین ایشان هوشمند هستند و تفاوت حرف حساب و سخن احساسی که طعم دوغ و دوشاب می‌دهد را به نیکی درک می‌کنند.
: ۲- با درست گفتن، حرف شنیدنی‌تر می‌شود نه با درشت گفتن. داعش آهنین خواندن صنعت خودرو، به درشت‌گویی پهلو می‌زند
۳- یکجانبه تاختن به صنعت خودرو و بی‌نصیب گذاشتن سایر حوزه‌ها از سخن تند و تیز منتقدانه آنهم با این ادبیات، شائبه تلاش برای نام‌آوری و اشتهار ایجاد می‌کند که بی‌شک زیبنده جناب نماینده که خود از مشهورین هستند، نیست.
۴- با توهین و تحقیر هیچ اصلاحی صورت نمی‌گیرد، ادبیات منتقدانه و مصلحانه داشتن، الزاماتی دارد که ایشان را به فراگیری و کاربست آن دعوت می‌کنیم.
۵- نماینده مجلس که احترامش بر همه واجب است و باید بر صدرش نشاند و هم

آن‌کسی که در کسوت نمایندگی، شنفتن هر کلامی از ایشان رواست، باید با گذر از نگاهی که طعم غرض می‌دهد، به آوردگاه اصلاح از از طریق فرآیندها برسد، آنچه موکلین جناب آقای پارسایی منتظر آنند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *