سایت خبری خودرو 20

چگونه در زمستان با یک شاسی بلند رانندگی کنیم؟

چگونه در زمستان با یک شاسی بلند رانندگی کنیم؟

 

 چگونه در زمستان با یک شاسی بلند رانندگی کنیم؟

چگونه در زمستان با یک شاسی بلند رانندگی کنیم؟

رانندگی کردن در فصل زمستان می تواند خطرناک باشد. متأسفانه برخی افراد بر این باورند که خودروهای شاسی بلند از خطرهای رانندگی در زمستان مصون هستند و به همین خاطر ضروری است که راندن این خودروها در زمستان را یاد بگیریم، پس قبل از این که در زمستان پشت فرمان خودرو شاسی بلندتان بنشینید بهتر است چند نکته را به خاطر داشته باشید.

نکته اول

این طور تصور نکنید که چون سوار یک شاسی بلند هستید، آسیب ناپذیرید و وقتی برف می بارد احتیاجی نیست احتیاط کنید. این خودروها هم درست مثل خودروهای کوچکتر می تواند لیز بخورند و بلغزند.

نکته دوم

اطمینان حاصل کنید که تایرهای شما برای شرایط جوی زمستان به ویژه برای حرکت در برف مناسب است. حتی با یک خودرو دو دیفرانسیل هم نباید تصور کنید خودرو شما اصطکاک خوبی با سطح زمین دارد. تایرهای زمستانی بخرید تا در طول فصل ایمن بمانید. روی تایرهای زمستانی علامت M+S حک شده است. آج تایرها را چک کنید و مطمئن بشوید فشار باد تایرها به اندازه ای است که برای فصل زمستان توصیه می شود.

نکته سوم

در فصل زمستان بیشتر بنزین بزنید به ویژه وقتی که برف می بارد چون بنزین بیشتر، وزن خودرو را افزایش می دهد و هنگام عبور از پیچ ها اصطکاک را بالا می برد. شاسی بلندها پر مصرف هستند به همین خاطر بهتر است باک حداقل تا نصف پر باشد. پر نگه داشتن باک از میعان آب در داخل آن نیز جلوگیری می کند.

نکته سوم

مراقب راننده های دیگر باشید. حتی اگر شما هم برای رانندگی در زمستان آماده شده باشید، این امکان وجود دارد که راننده های دیگر این کار را نکرده باشند. باید مراقب رفتار آن ها باشید به ویژه زمانی که اولین دانه های برف شروع به ریزش می کند. شاید همه برای رانندگی در زمستان آمادگی نداشته باشند. همچنان که رانندگی می کنید اطراف را بپایید. چشمتان به جلو باشد تا مراقب رانندگان بی احتیاط باشید، عقب را هم به خاطر رانندگانی که بیش از حد به شما نزدیک می شوند بپایید. تا جایی که ممکن است از این گونه خودروها فاصله بگیرید.

نکته پنجم

با خودرو جلویی فاصله مناسبی داشته باشید. خودروهای شاسی بلند از خودروهای دیگر سنگین ترند و مسافت بیشتری را طی می کنند تا متوقف بشوند، به همین خاطر باید زودتر ترمز بگیرید تا فرایند توقف در زمان مناسبی صورت بگیرد، به خصوص در جاده های خیس و لغزنده.

نکته ششم

هنگام دور زدن مراقب باشید. خودروهای شاسی بلند سر پیچ ها اگر سرعت تان بالا باشد ممکن است لیز بخورند. بهتر است از قبل ترمز بگیرید و سرعت تان را کم کنید. وقتی دور می زنید پایتان را هم از روی پدال گاز و هم از روی پدال ترمز بردارید. این کار باعث می شود اصطکاک تایرها بیشتر بشود. بعد به آرامی در حین دور زدن پدال گاز را بفشارید. فرمان را بیش از حد یا کمتر از حد لازم نپیچید تا به خودرو یا یک توده برف برخورد نکنید. بهتر است در یک پارکینگ خالی قدری تمرین کنید. خودرو اگر از سرعت اولیه مناسبی برخوردار باشد، خودش دور خواهد زد و احساس خواهید کرد فرمان بسیار نرم تر است و اتاق تکان های کمتری دارد.

هشدارها

  • هنگام رانندگی با تلفن همراه صحبت نکنید. بهتر است تمام حواس تان به رانندگی باشد.
  • فاصله ای که یک خودرو شاسی بلند پس از ترمزگیری طی می کند تا متوقف بشود به خاطر وزن زیادش بیشتر از مسافتی است که یک خودرو معمولی طی می کند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *