سایت خبری خودرو 20

فیلتر روغن

فیلتر روغن

 

 فیلتر روغن

فیلتر روغن: شامل فیلترهای فلزی و نسل جدیدتر آن به نام فیلترهای کارتریجی می باشد. در خصوص عملکرد فیلتر روغن باید گفت روغن موتور در مسیر عملکرد خود پس از جذب آلودگی های ناشی از احتراق های ناقص و سایر آلودگی ها و همچنین ذرات بسیار ریز حاصل از سایش بدنه موتور، طبق عکس زیر وارد فیلتر شده و پس از تصفیه و عبور از کاغذ فیلتر که به عنوان صافی عمل می کند مجددا به سیکل روغن برگردانده می شود.

۱- جنس کاغذهای فیلتر از مواد بسیار پیچیده با تکنولوژی های روز بوده به گونه ای که در جهان کشورهای اندکی دارای این تکنولوژی می باشند. کاغذ این فیلترها در زیر میکروسکوپ به صورت میکرونی بررسی شده و خاصیت فیلتراسیون در حد میکرون تعریف شده به گونه ای کاغذهایی با سایز میکرونی جهت استفاده در فیلترها مورد استفاده قرار می گیرد و این بدان معنی است که این صافی ها برای نمونه کاغذ فیلتر ۲ میکرونی ذرات بزرگتر از ۲ میکرون را از خود عبور نداده و عمل فیلتراسیون را انجام می دهد.

 ۲- از ادلایل استفاده از فیلترهای کارتریجی می توان به خصوصیات زیست محیطی آن اشاره نمود. زیرا فیلترهای فلزی، پس از استفاده در خود کمی روغن انباشته داشته و در هنگام دور ریز آن و مستعمل شدن احتمال آلودگی زیست محیطی وجود دارد به گونه ای که یک لیتر روغن می تواند چند صد هزار لیتر آب را آلوده نماید. به همین جهت در خودروهای جدید بدنه فیلتر روغن به صورت ثابت در خودرو نصب شده و تنها محتویات کاغذی فیلتر به شکل کارتریجی جاگذاری و تعویض می گردد.

از دیگر نکات فیلتر روغن می توان به تکنولوژی به کار رفته درمسیر جریان روغن اشاره نمود. در مواقعی مشاهده شده است که بهره بردار و یا مصرف کننده به هر دلیل از تعویض فیلتر در زمان تعویض روغن که بهتر است با تعویض روغن با توجه به کیفیت بد سوخت کنونی ایران و آلودی های بیش از حدروغن از این مسئله، فیلتر روغن را نیز تعویض نماید. این فیلتر را تعویض ننموده و پس از مدت طولانی فیلتر دچار انباشتگی آلودگی شده و تمامی محفظه های آن مسدود شده و فشار روغن به درون موتور پس زده می شود. جهت جلوگیری از این اتفاق سازندگان فیلتر یک مسیر انحرافی با by pass را در زمان این انسداد در اینگ.نه فیلترها تعریف نموده یا لااقل جریان روغن در سیستم خودرو برقرار باشد

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *