سایت خبری خودرو 20

چگونه متوجه شویم که لنت ترمز باید تعویض شود؟

چگونه متوجه شویم که لنت ترمز باید تعویض شود؟

چگونه متوجه شویم که لنت ترمز باید تعویض شود؟

اگرچه شاید ترمز یکی از زیباترین قطعات اتومبیل شما نباشد ولی یکی از حیاتی‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود. توجه به علایمی که زمان تعویض لنت ترمز را به شما گوشزد می‌کند، می‌تواند جان شما را نجات دهد. برخی نشانه‌ها برای تعویض لنت ترمز بسیار واضح و بدیهی هستند که می‌توان به روشن شدن چراغ ترمز در صفحه کیلومتر شمار و یا نیاز به مسافت بیشتر برای توقف کامل خودرو اشاره کرد.

راننده اگر با هر یک از موارد قبل مواجه شد، باید به مکانیک مراجعه کند. غیر از دو مورد ذکر شده، علایمی دیگری نیز وجود دارند که در صورت مشاهده، امکان تصادف برای سرنشینان خودرو وجود دارد. برای آشنایی بیشتر با این موارد، با چرخان همراه باشید.

لنت‌های کهنه
لنت ترمز

بیایید ابتدا نگاهی به نحوه عملکرد سیستم ترمز داشته باشیم. اکثر خودروهای موجود در بازار از ترمزهای دیسکی بهره می‌برند. در این سیستم، در پشت لنت‌ها روغن جریان پیدا کرده و لنت با روتور (بخش چرخان) تماس برقرار می‌کند که در اثر اصطکاک، خودرو متوقف می‌شود.

بعد از چندین بار تکرار این عمل، لنت‌ها ساییده می‌شوند! و ضخامت آن‌ها کاهش پیدا می‌کند که این امر عملکرد ضعیف‌ترشان را در هنگام ترمزگیری در پی دارد. خوشبختانه بررسی ضخامت لنت‌های ترمز، کاری بسیار ساده و راحت است. شما باید به چرخ خودرویتان نگاه کنید تا روتور که فلزی است را پیدا کنید. در یک سمت از این روتور، گیره‌ای فلزی وجود دارد، در این میان این گیره و روتور شاهد حضور لنت هستیم.

سعی کنید که ضخامت لنت‌های ترمز را حدس بزنید،! در حالت کلی ضخامت آن‌ها باید حداقل ۶.۲۵ میلی‌متر! باشد. اگر ضخامت لنت‌های شما کمتر بود، باید آن‌ها! را تعویض کنید. اگر چرخ خودرو شما به‌گونه‌ای طراحی شده که! قادر به مشاهد روتور نیستید، باید ابتدا چرخ را جدا نموده و سپس! به بررسی لنت در میان روتور و گیره بپردازید.

در موقع بررسی لنت‌ها، می‌توانید نیم نگاهی هم! به روتور داشته باشید، چراکه اگر بر روی آن شیار و یا فرورفتگی! عمیقی را مشاهده نمایید،! زمان تعویض آن فرا رسیده است.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *