سایت خبری خودرو 20

نشانه های اختلال در گیربکس

نشانه های اختلال در گیربکس

نشانه های اختلال در گیربکس

قطعات مکانیکی، این مزیت را نسبت به قطعات الکتریکی دارند که در صورت بروز اختلالی در یکی از بخش‌ها، آن را با صدایی خاص به شما می‌فهمانند و بدین ترتیب از عملکرد نادرست آن اطلاع می ‌یابید. گیربکس‌ها، از بدو پیدایش خودروها با ما بوده اند و مشکلات خاص خودشان را نیز به همراه داشته اند. ولی از آنجایی که تعمیر آن‌ها، هزینه و زمان زیادی می‌طلبد، لازم است که توجه ویژه‌ای نسبت به آن نشان داده شود.

۱. جا نرفتن دنده
گیربکس

دنده‌های اتوماتیک چیزی نیست که در اختیار تمام هموطنان ما باشد و به لطف خودروسازان داخلی، هنوز هم این سیستم در کشور ما برقرار است. این سیستم هم علیرغم سادگی ظاهری خود، پتانسیل بروز اختلالات اساسی را دارد. یکی از آنها، درست جا نرفتن دنده است.

امکان وقوع این مشکل در هر مرحله‌ای وجود دارد و چه در حین شروع حرکت و چه در هنگام تعویض دنده در سرعت‌های بالاتر، به وقوع می‌پیوندد. چنین مشکلی می‌تواند نشات گرفته از پایین بودن فشار روغن، ویسکوزیته نامناسب آن و یا حتی کلاچ باشد.

۲. بوی سوختگی
روغن گیربکس

رنگ قرمز، شفافیت و بوی شیرین، از نشانه‌های روغن گیربکس اتوماتیک مناسب است.

حس کردن بوی سوختن روغن گیربکس، به اندازه عطر خودش شیرین نیست و خبر از بروز مشکلی چون داغی شدید گیربکس شما می‌دهد؛ چراکه تنها وظیفه این روغن، کاهش اصطکاک قطعات متجرک درون این سیستم نیست و نقش یک خنک کننده را نیز ایفا می‌کند.

هرچند که بعضی گیربکس‌ها، از مینی رادیاتوری نیز بهره می‌برند که برای خنک کردن این مایع تعبیه شده است و احتمال بروز مشکل را به حداقل می‌رساند. با این وجود، پایین بودن سطح روغن و یا استفاده از روغن نامرغوب، می‌تواند سبب بروز مشکلاتی این چنینی شود.

۳. صدای طبیعی گیربکس
گیربکس

همه ما صدای خاص گیربکس در هنگام تعویض دنده را شنیده ایم و با آن آشنا هستیم. بنابرین هرگونه صدایی متفاوتی، به راحتی تشخیص داده می‌شود و لازم است که مورد توجه قرار بگیرد.

وجود چنین صدایی هم به مانند مشکلات قبلی،!می‌تواند ناشی از روغن گیربکس باشد و احتمالا با چک کردن! آن برطرف می‌شود. پس به یاد داشته باشید که! تها روغن موتور نیست که تنوع بالایی در بازار دارد و لازم است! که در انتخاب روغن گیربکس مناسب نیز،! دقت کافی نشان دهید و تا از بروز مشکلات بزرگتر جلوگیری کنید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *