سایت خبری خودرو 20

چگونگی تشخیص لاستیک تازه تولید شده با لاستیک انباری

چگونگی تشخیص لاستیک تازه تولید شده با لاستیک انباری

 

 چگونگی تشخیص لاستیک تازه تولید شده با لاستیک انباری

تشخیص لاستیک تازه تولید شده با لاستیک انبار شده در اغلب مواقع از دغدغه های اصلی مصرف کنندگان می باشد. چراکه استفاده از این لاستیک های انبار شده با توجه به شرایط آب و هوای گرم و جاده های پر دست انداز، رعایت نکردن سرعت مطمئنه ، همچنین تکمیل ظرفیت کامل خودرو توسط افراد خانواده و … به خصوص در جاده های کشور و در مسافت های طولانی می تواند حوادث ناگواری را در پی داشته باشد.

گفتنی است استفاده از لاستیک هایی که از زمان تولیدشان چندین سال می گذرد ، توصیه نمی شود ، البته این مورد بیشتر در مورد لاستیک های خارجی دیده می شود که به دلایل متعددی نظیر توقیف محموله های قاچاق، عدم فروش در یک کشور به دلایل مختلف و انتقال آنها به یک کشور ثالث و یا لاستیک هایی که در یک سری ساخت در کارخانه مشکل فنی داشته که توسط تولید کنندگان به کشورهای جهان سوم قاچاق می گردند. متاسفانه در کشور ما تعداد بیشماری لاستیک خارجی وجود دارد که از تاریخ تولیدشان بیش از ۵ سال نیز می گذرد. و به علت نبود صداقت این مورد به خریدار اطلاع داده نمی شود.

در اصل لاستیک های انباری با لاستیک تازه تولید شده هیچگونه تفاوت ظاهری ندارند و تشخیص زمان تولید لاستیک تنها توسط تاریخ مندرج بر روی لاستیک قابل تشخیص است. که البته تاریخ مندرج بر روی لاستیک ها به نحوی می باشد که مصرف کننده به راحتی قادر به تشخیص آن نمی باشد.

نحوه صحیح خواندن تاریخ درج شده بر روی لاستیک

در واقع در جداره بیرونی لاستیک ها یک عدد چهار رقمی درج شده است که مشخص کننده زمان تولید لاستیک می باشد. این عدد ۴ رقمی بر مبنای سال تولید و تعداد هفته درج شده است. دو رقم اول تعداد هفته و دو رقم آخر سال تولید را نشان می دهد.

برای مثال همانگونه که در تصویر مشاهده می کنید عدد ۴ رقمی ۱۶۰۴ بیانگر این است که این لاستیک در هفته شانزدهم سال ۲۰۰۴ تولید شده است. همچنین در صورتی که عدد درج شده بر روی لاستیک ۳ رقمی باشد بدین معناست که تولید لاستیک قبل از سال ۲۰۰۰ بوده است.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *