با ما ارتباط برقرار کن

خودرو

گزارش اختصاصی از مونیخ: گشت و گذاری در موزه ب ام و

شاید شما هم در دبستان و مدرسه، مورد ظلم افراد زورگو واقع شده داشته باشید؛ هم‌کلاسی‌های زورگویی که تغذیه‌ی شما را به‌زور می‌خوردند..

منتشر شده

روی

عکس:

بعید است که به شهر مونیخ سفر کنید و فکر بازدید از موزه ب ام و به سرتان نزند. این بنای زیبا که در نزدیکی پارک المپیک مونیخ قرار گرفته، تاریخچه پرماجرای یکی از بزرگ ترین شرکت های خودروسازی جهان را به بهترین شکل ممکن برای شما روایت خواهد کرد؛ از روزهای نخست و تصمیم گیری های پر خطر گرفته تا عبور از جنگ های جهانی خانمان سوز و سپس موفقیت های دنباله دار. در این مطلب می خواهیم شما را از دید دوربین دیجیاتو با حال و هوای این موزه، پیشینه ب ام و و محصولات مختلف آنها آشنا کنیم.

موزه ب ام و

نمای بیرونی موزه ب ام و در مونیخ

شرکت ب ام و که در سال ۱۹۱۶ تأسیس شد، در سال ۱۹۱۷ چالش بزرگی را تجربه کرد. آنها سفارش بزرگی برای موتورهای هواپیمای مدل BMW IIIa دریافت کردند، موتوری که در دنیای واقعی وجود نداشت و فقط یک طرح روی کاغذ بود. ب ام و مجبور شد ۱۷۰۰ نفر طراح، کارشناس تولید و مکانیک را برای اجرای این سفارش استخدام کند و آنها را در سه شیفت ۸ ساعته چرخشی به صورت شبانه روزی به کار وا دارد. در سال ۱۹۱۸ یعنی اواخر جنگ جهانی اول، ب ام و نیروهای بیشتری را استخدام کرد اما با پایان جنگ مجبور شد فعالیت خود را متوقف کند، چون آتش بس حکم می کرد تمامی موتورهای هواپیما و تجهیزات تولید آنها نابود شوند.

البته ب ام و بیکار ننشست و به تولید موتور قایق و خودرو مشغول شد و در پایان سال ۱۹۲۰ اولین موتور موتورسیکلت خود را عرضه کرد: BMW R 32 در سال ۱۹۲۳ وارد بازار شد.

در سال ۱۹۲۸ ب ام و دست به ریسک بزرگی زد و با وجود اینکه تجربه ای در زمینه تولید و فروش خودرو نداشت، شرکت خودروسازی دیگری را خرید. تولید مدل BMW 3/15 PS در سال ۱۹۲۹ آغاز شد و ب ام و را وارد دنیای جدیدی کرد.

مهندسین ب ام و از سال ۱۹۲۸ علاقه ویژه ای به موتورهای شعاعی یا ستاره ای داشتند و طی قرارداد با یک شرکت امریکایی، مجوز استفاده از این فناوری را به دست آوردند. نتیجه این تلاش، موتور ۹ سیلندر BMW 132 در سال ۱۹۳۳ و تولد هواپیمای معروف «یونکرس یو ۵۲» بود.

ب ام و ۳۰۳ را می توان پدر وسایل نقلیه این شرکت با موتور شش سیلندر دانست. شاسی جدید این خودرو بسیار سبک طراحی شده بود و برای نخستین بار شاهد جلوپنجره بزرگ و اختصاصی این شرکت بودیم. این علائم مشخصه از زمان رونمایی مدل ۳۰۳ در سال ۱۹۳۳ تا به امروز در خودروهای ب ام و دیده می شوند.

پس از سال ۱۹۳۴ ب ام و کارخانه های جدیدی را برای تولید موتورهای هواپیما تأسیس کرد و تعداد کارکنانش به بیش از ۱۰ هزار نفر رسید. آغاز جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۳۹ بسیاری از کارکنان مرد را به جبهه های جنگ فرستاد و نیروی کار ب ام و با زنان جایگزین شد. تعداد کل نیروی کار ب ام و در پایان جنگ جهانی دوم حدود ۵۶ هزار نفر اعلام شده است.

در این تصویر نخستین رودستر ب ام و را می بینید که فقط ۴۱۰ کیلوگرم وزن داشت و به همین دلیل با موتور ۱۸ اسب بخاری، موفقیت های قابل توجهی را در مسابقات به دست آورد.

مدل کمیاب ۳۲۷/۲۸ یکی از زیباترین خودروهای ب ام و است که قبل از جنگ جهانی دوم توسط این کمپانی تولید شد. این مدل یکی از سریع ترین خودروهای آن زمان محسوب می شد.

وقتی ب ام و ۳۲۸ رودستر در سال ۱۹۳۶ تولید شد، هیچکس باور نمی کرد که یکی از جذاب ترین خودروهای اسپورت تاریخ را مقابل چشمان خود می بیند. تولید این خودروی محبوب با موتور ۶ سیلندر خطی با ۸۰ اسب بخار قدرت ظرف مدت کوتاهی به خاطر جنگ جهانی متوقف شد، اما بیشتر نمونه های تولید شده از آن زمان، هم اکنون جزو ارزشمند ترین کلاسیک های ب ام و به شمار می روند.

ب ام و یکی از نخستین شرکت های آلمانی به شمار می رود که سیستم خدمات بهداشتی داخلی و مأمور بهداشت را در سال ۱۹۳۸ راه اندازی کرده است. از آن زمان تا به امروز، ارتقای سلامت کارکنان به عنوان یکی از اهداف و مسئولیت های اجتماعی گروه ب ام و مطرح بوده.

ب ام و موفقیت های زیادی را در مسابقات موتورسواری به دست آورده بود و در سال ۱۹۳۸ نیز قهرمانی اروپا را به فهرست افتخارات خود اضافه کرد، اما جای خالی یک جام در ویترین افتخارات آنها به چشم می خورد: مسابقات سنیور تی تی در جزیره مَن. در سال ۱۹۳۹ بالاخره این طلسم شکست و «جرج مایر» عضو تازه وارد و ۲۷ ساله تیم ب ام و توانست در رقابتی که ۲ ساعت و ۵۷ دقیقه و ۱۹ ثانیه طول کشید، برای نخستین بار قهرمانی در سنیور تی تی را برای ب ام و به ارمغان بیاورد.

این خودروی رودستر هم یکی از نمونه های منحصر به فرد سری ۳۲۸ بود که با طراحی ویژه خود هنوز هم الهام بخش طراحان است. Mille Miglia عنوان یک سری مسابقات اتومبیلرانی در ایتالیا و به معنای ۱۰۰۰ مایل است که ب ام و توانست در سال ۱۹۴۰ میلادی با مدل ۳۲۸ مقام اول را از آن خود کند.

در دهه ۱۹۳۰ ب ام و یکی از تولید کنندگان اصلی جنگ افزار آلمان به شمار می رفت. آغاز جنگ جهانی دوم و کمبود نیروی کار باعث شد تا ب ام و کارکنان بخش های موتورسیکلت و خودرو را به واحدهای تولید موتور هواپیما بفرستد. آنها حتی اسرای جنگی را نیز در کارخانه های متعدد خود به کار گرفتند، به طوری که در سال ۱۹۴۴ نیمی از کارکنان ب ام و را نیروی کار اجباری تشکیل می دادند.

با پایان یافتن جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵، ب ام و هم تولید جنگ افزار را متوقف کرد. متفقین دستور تعطیلی کارخانه ها را صادر کردند و تمامی نیروی کار اجباری به کشورهایشان بازگشتند. نهایتاً پس از چند سال وقفه، ب ام و در سال ۱۹۴۸ دوباره تولید موتورسیکلت را از سر گرفت و به لطف مهارت بالای کارکنان قدیمی و مهندسینش توانست BMW R 24 را به سرعت توسعه دهد.

ساعت حضور و غیاب کارخانه ب ام و در سال ۱۹۴۸

پس از پایان جنگ جهانی دوم، ب ام و نمی توانست دوباره با تولید خودرو و موتورسیکلت باز گردد، در نتیجه به ساخت و عرضه ابزار و ظروف آشپزی روی آورد تا زندگی کارکنانش را بچرخاند.

یکی از راهکارهای ب ام و برای حفظ سلامت کارکنانش، توجه به اصول ارگونومی در محیط کار است، از خطوط تولید گرفته تا بخش های اداری. نحوه استقرار در محل کار، نیروی جسمانی مورد نیاز برای انجام وظایف، وضعیت نور محیط، سر و صدا و آب و هوا از جمله مواردی هستند که توجه ویژه ای به آنها می شود.

در سال ۱۹۵۴ خودروی BMW 502 معرفی شد که به یک موتور جدید V8 از جنس آلیاژ آلومینیوم مجهز شده بود. این موتور ۲٫۶ لیتری ۱۰۰ اسب بخار خروجی داشت و اولین موتور V8 در بازار آلمان پس از جنگ جهانی دوم به شمار می رفت.

معرفی چنین خودروی عجیب و غریبی در دهه ۱۹۵۰ میلادی شجاعت زیادی می خواهد، اما ب ام و این ریسک را پذیرفت و توانست بیش از ۱۶۰ هزار دستگاه Isetta را در سرتاسر جهان به فروش برساند. در تصویر مدل Isetta 250 را می بینید.

جنگ سرد و دیوار برلین مشکلات زیادی را برای ب ام و به وجود آورد، اما آنها در دهه ۱۹۶۰ میلادی با فروش موفقیت آمیز خودروهایشان توانستند دوباره نیروی کار خود را تقویت کرده و به حداکثر ظرفیت تولید خود برسند.

موفقیت غیر منتظره «کلاس جدید» خودروهای ب ام و باعث شد تا با کمبود نیروی کار مواجه شوند، به همین دلیل در اوایل دهه ۱۹۶۰ میلادی به استخدام کارکنان میهمان از کشورهایی نظیر ترکیه، یوگوسلاوی سابق و یونان روی آوردند. از سال ۱۹۶۷ به تدریج وضعیت نیروی کار رو به بهبودی رفت و استخدام کارکنان خارجی در سال ۱۹۷۳ کاملاً متوقف شد. در این زمان ۳۰ درصد از کارکنان ب ام و را نیروهای خارجی تشکیل می دادند.

ب ام و بقای خودش را به این خودروی شیک و کوچک مدیون است که فروش فوق العاده ای را در دوران پس از جنگ و دهه ۱۹۶۰ میلادی به بعد رقم زد. BMW 700 توانست نظر سهامداران در مورد فروش ب ام و به دایملر-بنز را عوض کند. موتور دو سیلندر این خودرو با ظرفیت ۷۰۰ سی سی، می توانست ۳۰ اسب بخار نیرو تولید کند و طراحی آن نیز از جمله شاهکارهای «جیووانی میشلوتی» طراح برجسته ایتالیایی به شمار می رود.

BMW 1500 اولین مدلی بود که در «کلاس جدید» جای می گرفت و نسل نوینی از خودروها را نوید می داد. این خودرو برای اولین بار در نمایشگاه خودروی فرانکفورت در سال ۱۹۶۱ معرفی شد و مورد استقبال قرار گرفت. موتور ۴ سیلندر این خودرو با ظرفیت ۱۵۰۰ سی سی، توانایی تولید ۸۰ اسب بخار نیرو را داشت.

در این تصویر خودروی ب ام و توربو را می بینید که یک نمونه اولیه جنجالی در سال ۱۹۷۲ به شمار می رفت، چون ایمنی و ویژگی های اسپورت را با هم ترکیب کرده بود.

ساختمان مدیریتی جدید ب ام و در شمال مونیخ، چهره جدیدی را به موفقیت اقتصادی این شرکت بخشید. این مقر اصلی که به «چهار سیلندر» معروف است، در سال ۱۹۷۳ افتتاح شد و اکنون یکی از ساختمان های برجسته مونیخ و نماد معماری دهه ۱۹۷۰ آلمان به شمار می رود. ارتفاع این ساختمان ۱۸ طبقه به ۹۹٫۵ متر می رسد.

نسل دوم خودروی لوکس ب ام و سری ۷ در سال ۱۹۸۶ معرفی شد که یکی از نقاط عطف تاریخ طراحی این کمپانی آلمانی را تشکیل می دهد.

موتورهای ساخت ب ام و همیشه مورد توجه علاقه مندان قرار داشتند، اما مدل K1 که در سال ۱۹۸۸ در شهر کلن به نمایش درآمد توانست با طراحی چشم نواز و ترکیب اصول آیرودینامیک و ارگونومیک، دل از همه برباید. موتور ۱۶ سوپاپ BMW K1 یکصد اسب بخار قدرت داشت.

یکی از جذاب ترین کوپه های ب ام و در سال ۱۹۸۹ در نمایشگاه خودروی فرانکفورت به نمایش گذاشته شد. ب ام و ۸۵۰i در آن زمان با موتور V12 سیصد اسب بخاری، خودرویی رؤیایی به شمار می رفت و تقریباً ۲۰ هزار دستگاه فروش داشت.

تب خودروهای برقی چند سالیست که دنیا را گرفته، اما جالب است بدانید ب ام و در سال ۱۹۹۱ نمونه اولیه خودروی تمام برقی E1 را به جهانیان معرفی کرد. موتور الکتریکی و ۴۳ اسب بخاری این خودرو می توانست به حداکثر سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت دست یابد.

ب ام و در سال ۱۹۹۹ خودروی BMW V12 LMR را به یکی از طاقت فرسا ترین مسابقات جهان یعنی ۲۴ ساعت لومان فرستاد و توانست کاپ قهرمانی را به خانه بیاورد. این خودرو با وزن ۹۰۰ کیلوگرم و موتور ۱۲ سیلندر در سال های بعد هم موفقیت های زیادی به دست آورد.

نخستین نسل از خودروی محبوب X5 در نمایشگاه خودروی دیترویت در سال ۱۹۹۹ رونمایی شد و آغازگر راه خانواده SAV های این کمپانی شد. BMW X5 اولین خودروی آفرود AWD پنج در این کمپانی به شمار می آید.

مدل جدید خودروی محبوب Mini در سال ۲۰۰۰ در نمایشگاه خودروی پاریس معرفی شد و یک سال بعد به بازار راه یافت. البته همان طور که می دانید مینی اصالتاً یک خوروی انگلیسی است، اما گروه Rover در سال ۱۹۹۴ تحت مالکیت ب ام و درآمد و مینی هم به سبد محصولات این کمپانی آلمانی اضافه شد.

حتی خودروهای پیشرفته ای مانند محصولات ب ام و هم گاهی اوقات خراب می شوند، به همین دلیل این کمپانی آلمانی در سال ۱۹۸۴ سرویس آماده باش خود را برای کمک رسانی به مشتریان راه اندازی کرد. این سرویس در سال ۲۰۰۱ به «خدمات سیار ب ام و» تغییر نام یافت. در حال حاضر بیش از ۸۰۰ سرویس سیار در ۵۰ کشور مشغول به کار هستند.

خودروی مفهومی X کوپه در سال ۲۰۰۱ در دیترویت به نمایش گذاشته شد تا چشم انداز خودروهای ب ام و در قرن بیست و یکم را نشان دهد. طراحی نوین این خودرو با موتور دیزل ۶ سیلند ۳ لیتری، مقدمه ای شد بر معرفی BMW X6 در سال ۲۰۰۸٫

ب ام و ۲۰۰۲ که معرف حضور همه هست و در سال های نه چندان دور در بازار کشورمان نقش پر رنگی داشت. مدل ۲۰۰۲TI که در تصویر می بینید، نسبت به نسخه پایه کمی ارتقاء یافته بود و می توانست صفر تا صد را در ۹٫۱ ثانیه پر کند.

آبی که رنگ برند ب ام و است، قرمز هم به خودروهای اسپورت اشاره دارد و ترکیب این دو، قدرت و کیفیت را نوید می دهد، یعنی همان چیزی که برند «ب ام و ام» (BMW M) را در زمینه تیونینگ از رقبا متمایز می سازد.

در سال ۱۹۰۴ چارلز رولز و هنری رویس برای نخستین بار در منچستر با یکدیگر ملاقات کردند و این آشنایی به تولید خودروهای لوکس رولز رویس منجر شد. ب ام و در سال ۱۹۹۸ حق استفاده از این برند را خرید و اولین مدل جدید فانتوم را در سال ۲۰۰۳ به خریدارش تحویل داد.

در این تصویر یکی از خودروهای مفهومی و آینده نگرانه سری ویژن ب ام و به نام EfficientDynamics را می بینید که مجموعه ای از فناوری های نوین را در خود جای داده و به موتور ۳ سیلندر توربو دیزل مجهز است. این خودروی هیبریدی چهار نفره برای نخستین بار در نمایشگاه خودروی فرانکفورت در سال ۲۰۰۹ به نمایش گذاشته شد تا مقدمه ای باشد بر معرفی مدل شناخته شده BMW i8

در سال ۲۰۱۱ در ژنو، ب ام و ایده ها و فناوری های آینده خود را در قالب خودروی ConnectDrive معرفی کرد. تمرکز ب ام و به ارتباط هوشمند بین راننده، خودرو و محیط پیرامون آنها معطوف شده بود تا این مجموعه را در اکوسیستم جهان ارتباطات جای دهد.

در ادامه می توانید تصاویر بیشتری از موزه ب ام و در مونیخ را مشاهده کنید:

 

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار خودرو

جک J4 ( جک جی ۴ ) محصولی جدید از کرمان موتور

منتشر شده

روی

به وسیله

جک J4 ( جک جی ۴ ) محصولی جدید از کرمان موتور

جک J4 ( جک جی ۴ ) محصولی جدید از کرمان موتور

معرفی جک J4

جک J4 یک سدان کوچک چینی است که قرار است به زودی توسط کرمان موتور تولید و به بازار عرضه شود. این سدان چندی قبل و در نمایشگاه خودرو کرمان رونمایی شد و قرار است جایگزین برادر بزگتر خود یعنی جک J5 شود که تولید آن مدتی قبل به پایان رسید. جک J5 در زمان عرضه در بازار، به یکی از موفق‌ترین خودروهای چینی تبدیل شد که این اتفاق علت‌های مختلفی داشت از جمله طراحی زیبا، قوای محرکه نسبتا قدرتمند و استهلاک کمتر در مقایسه با سایر خودروهای چینی. حالا باید ببینیم جک J4 باتوجه به ظاهر متفاوت و امکانات کمتری که دارد قادر خواهد بود موفقیت‌های j5 را تکرار کند یا خیر.

محصول جدید کرمان موتور (جک J4) به پیشرانه ۱٫۵ لیتری مجهز شده که توان خروجی این پیشرانه برابر با ۱۰۳ اسب بخار و گشتاور ۱۴۶ نیوتون‌ متر است. جی ۴ قرار است با جعبه دنده CVT راهی بازار شود که امکان انتخاب حالت رانندگی برف و اسپرت را دارد. میزان مصرف سوخت این خودرو۶٫۳ لیتر اعلام شده و حجم باک بنزین این خودرو ۴۵ لیتر است و با استاندارد آلایندگی یورو ۴ همراه شده است. وزن خالص جی ۴ در حدود ۱۱۱۰ کیلوگرم و حداکثر سرعت این سدان جمع و جور ۱۸۰ کیلومتر در ساعت است.

.

سدان جی ۴ مجهز به سیستم ‌های TPMS، ABS ،EBD و … است. جی ۴ در نسخه فول به کمربند ایمنی Pretensioners مجهز شده و فرمان آن در تمام نسخه ‌ها قابلیت جذب ضربه را دارد. و موضوع جالب توجه اینکه تمام سیستم ‌های ایمنی جک J4 تحت لیسانس کمپانی بوش آلمان به تولید رسیده. نسخه فول جک J4 به امکاناتی همچون: سانروف، کروزکنترل، ۶ بلندگو، آینه‌های برقی، چراغ‌های جلوی اتوماتیک، سنسور پارک عقب و تهویه مطبوع دستی مجهز شده است.

جک J4 در یک کلاس پایین‌تر از J5 قرار می‌گیرد و قیمت پایین‌تری هم دارد. به همین دلیل طراحی جک J4 به وضوح ضعیف‌تر از J5 است و به زیبایی برادر بزگش نیست. به هر حال طراحی بدنه جک J4 چند ویژگی مهم دارد و آن هم شکل چراغ‌های جلو و عقب، خطوط کشیده زیاد بر روی بدنه و سپر عقب عضلانی و بزرگ است و در مجموع باید آن را قابل قبول اما نه چندان راضی کننده بدانیم. ابعاد جک J4 معادل ۴۴۳۵ میلی متر در طول، ۱۷۳۵ میلی متر در عرض و ۱۵۰۵ میلی متر در ارتفاع است که کمی کوچکتر از جک J5 محسوب می‌شود.

 .

اما جک J4 در داخل کابین طراحی بهتری دارد و وجود !یک نمایشگر در مرکز داشبورد و کلیدهای کنترلی در کنسول! وسط و بر روی فرمان، کمی آن را مهیج! کرده‌اند. اما از آنجا که J4 یک خودرو ارزان! قیمت است، متریال باکیفیتی در آن به کار نرفته و استفاده! گسترده از پلاستیک در کابین و داشبورد و پنل درها، !کمی آزاردهنده است. اما خوشبختانه! صندلی‌ها با روکش چرمی پوشیده شده‌اند و از نظر آپشن هم جک J4! از رقبای ایرانی و چینی خود عقب نمی‌ماند.

جک J4 در صورت حضور در بازار باید به رقابت! با خودروهایی چون فاو بسترن B30، برلیانس  H330 ، ام ‌جی ۳۶۰،! جیلی GC6، دنا و دنا پلاس و تندر پلاس و نیز پژو !۲۰۷ صندوق دار بپردازد. باید ببینیم این سدان! چینی در دراز مدت چه عملکردی از خود نشان می‌دهد و اینکه! آیا دچار افت قیمت و افت کیفیت می‌شود یا نه.! به علاوه اینکه با سابقه خوبی که جک! J5 داشت، کار J4 کمی سخت است و باید بتواند مشتریان را راضی نگه دارد.

قیمت جک J4

احتمال می رود جک J4 احتمالا در بازه قیمتی! ۶۰ تا ۷۰ میلیون تومان عرضه شود. از این رو این سدان! جدید کرمان موتور را می توان رقیبی برای خودروهایی! در این رنج قیمتی دانست.

ادامه ی خواندن

اخبار خودرو

شرایط فروش پرشیا خودرو (BMW بی ام و )

منتشر شده

روی

به وسیله

شرایط فروش پرشیا خودرو (BMW بی ام و )

شرایط فروش پرشیا خودرو (BMW بی ام و )

پرشیا خودرو نماینده رسمی ب ام و در ایران ، شرایط فروش جدید محصولات ب ام و را اعلام کرد .

شرایط فروش ویژه خودروهای BMW سری ۵ سدان و سری ۷ شامل اقساط ۶ ماهه بدون بهره و اقساط ۱۲ ماهه با بهره ۱۱ % و بسته ویژه SP6 می باشد. بسته ویژه SP6 شامل ۳ سرویس زیر می باشد:

• SP1: بیمه بدنه رایگان یک ساله برای خریدهای نقدی

• SP2: سرویس BMW Ultimate Spa برای دو سال

• SP3: سرویس BMW VIP Package برای دو سال

اطلاعات تکمیلی این بسته ها را از نمایندگی های پرشیاخودرو در سراسر کشور دریافت نمایید.

شرایط فروش جدید ب ام و سری ۱ – خردادماه۹۷

 

 

ادامه ی خواندن

اخبار خودرو

شرایط فروش ام جی MG 360

منتشر شده

روی

به وسیله

شرایط فروش ام جی MG 360

شرایط فروش ام جی MG 360

ادامه ی خواندن

برترین ها

© ساخته شده توسط خودرو20