با ما ارتباط برقرار کن

خودرو

گاراژ میلیون دلاری؛ مروری بر گران ترین خودروهای حراج شده جهان- قسمت دوم

الگوی او باشید و نشانش بدهید که اگر انسانی قوی و دور از خودپرستی باشد، اگر با مردم خوب رفتار کند و همیشه پای حرف و عملش بایستد، پاداشش را از زندگی خواهد گرفت…

منتشر شده

روی

عکس:

در قسمت اول این مقاله، شاهد به فروش رسیدن و رکورد زدن چند مدل از فراری، بنتلی دوران اولیه مسابقات لمانز، و سوپرکارهای مک لارن و پورشه بودیم.

اگر قسمت اول را نخوانده اید می توانید از رتبه های ۲۰ تا ۱۱ را ببینید. در ادامه وارد بخش هیجان انگیزتر ماجرای حراج فینیکس می شویم و به ۱۰ خودرو کم یاب و گران قیمت حراج بزرگ سال ۲۰۱۸ می پردازیم.

۱۰٫ تاکر ۴۸ (۱۹۴۸)

اتوموبیل کلاسیکی که در بالا می بینید به “خودروی فردا” معروف است. (لقبی که تاکر به آن داد). محصولی که تنها ۵۱ کپی از آن توسط شرکت خودروسازی پرستون تاکر ساخته شد. در حال حاضر ۴۷ مورد از آن ها باقی مانده. مورد خاصی که عکسش را می بینید، و در حراج فینیکس به فروش رفت سرنوشت جالبی دارد.

تاکر ۴۸ زیبای حراج ۲۰۱۸ ، مالکان مشهوری داشته و محبوبِ افراد سرشناسی بوده. در شروع کار، پس از تولید تاکر در سال ۱۹۴۸، اولین مالک آن، خودِ شخص پرستون تاکر بود که فیلم تبلیغاتی مشهوری تحت عنوان “the man and the Car” از این ماجرا ساخته شده. پس از آن پرستون  خودروی خودش را به وینتروپ راکفلر (از خانواده راکفلر، بزرگترین خاندان ثروتمنده ایالات متحده آمریکا) می فروشد.

وینتروپ اگرچه مدت کوتاهی تاکر را در دست داشت، دقیقا در همین دوران به فرمانداری ایالت آرکانزاس رسید. پس از آن تاکر به ترتیب به دستان جک بارت و سپس خواننده مشهور جیمز براون افتاد که ظاهرا براون، تاکر را علاوه بر تعویض و بازسازی مبلمان داخل آن، دوباره رنگ آمیزی کرده و به رنگی که می بینید در آورده! با همه این ماجرا ها تاکر پیر تنها ۱۹,۹۹۰ مایل مسافت را طی کرده بود که به قیمت ۱,۷۹۲,۵۰۰ دلار فروخته شد.

۹٫ پاگانی هوایرا

هوراسیو پاگانیِ آرژانتینی، طراح، مهندس و کار آفرین، پس از چندین سال همکاری با لامبورگینی و رنو، در سال ۱۹۹۲ شرکت خودش را به نام پاگانی تاسیس کرد. زوندا، اولین محصول پاگانی در سال ۱۹۹۹ ، سوپر اسپورتی که معرف حضورتان است، به خوبی قدرت طراحی و ساخت پاگانی را نشان می دهد.

پس از چندین سال و گذشتن از چند ادیشن مختلف زوندا، در سال ۲۰۱۱، هوایرا، الهه باد آفریقا، جایگزین پاگانی زوندا شد و در همان سال به عنوان بهترین هایپرکار ۲۰۱۲ شناخته شد.

خودرو سوپر اسپورتی که با همه خوبی هایش تنها ۱۰۰ نمونه از آن ساخته شد. هوایرا چه در بیرون چه در کابین، کاملا ساختار شکن و متفاوت است.

از چرم با کیفیت و فیبر کربن براق در جای جای کابین گرفته تا آینه و در و اگزوز فوق العاده آن. هوایرای حراج فینیکس، مدل بسیار کم کارکردی از ۱۰۰ نمونه آن است (۱۰۰۰ مایل) که به قیمت ۲,۰۹۰,۰۰۰ دلار معامله شد.

۸٫ فورد جی تی ۲۰۱۷

فورد جی تی فوق که مدل سال ۲۰۱۷ است، اولین محصول مهمترین فروشنده حراج فینیکس، برت جکسون، بود، که به مزایده گذاشته شد. ۲٫۵ میلیون دلار برای گران ترین مدل شرکت فورد. خودرویی که در بالا می بینید، همان فوردی است (در قسمت اول اشاره کردیم) که کُفر پورشه اسپایدر را در آورد و رکوردش را شکست.

اینکه چه در سر مالک سابق خودرو گذشت که تنها به ۱۱ مایل رانندگی با آن رضایت داد، جای بحث دارد! اما خوشبختانه کار خِیری بوده چرا که آن را به مزایده برای خیریه کارولینای شمالی گذاشت.

اگرچه ۲٫۵ میلیون دلار ، یعنی ۵ برابر قیمت اصلی خودرو رکورد و رقم نامتعارفی محسوب می شود. اما از آن جا که هدف کمک به خیریه، و گاهی دور زدن مالیات و کلا دلایل نامربوط به خودرو مطرح است، نمی توان مبلغ فوق را قیمت یک فورد جی تی دانست.

۷, فراری ۳۳۰ GTS مدل ۱۹۶۷

فراری GTS 330 سراسر ظرافت است و جذابیت. همزاد GTS 330 کوپه، تمام تلاش خود را با کروک کردن این مدل از فراری، برای جای دادن باد در بین موهای راننده انجام می دهد.

موتور V12 محور عقب، با ۵ دنده دستی و سرعت ۱۵۰ مایل بر ساعت و صفر تا صد ۶٫۹ ثانیه در سال ۱۹۶۷ یعنی ۵۱ سال پیش، باز هم سندی دیگر بر قدرت فراری، غول خودروسازی ایتالیاست. بعد از گذشت نیم قرن همچنان این خودرو محبوب میلیونرهای امروزی است، به شکلی که مبلغ ۲,۵۳۰,۰۰۰ دلار برای آن پرداخته شد.

نسخه به فروش رفته حراج فینیکس یکی از ۹۹ نسخه GTS 300 تولید شده بود که از قرمز به مشکی رنگ آمیزی شده و کابین آن هم به رنگ سبز در آمده.

۶٫ فراری ۳۶۵GTS/4 دایتونا

برای بعضی، ۳۶۵GTS/4 نیاز به معرفی ندارد. به خصوص لقب دایتونا بین دوستداران فراری کاملا شناخته شده است. دایتونا در زمان تولیدش یعنی ۱۹۶۷ به عنوان بهترین خودرو اسپرت موتور جلو معرفی شد.

خودرو فوق شماره ۷۲ از ۱۲۳ دایتونایی است که تولید شده. البته در سال ۱۹۹۰ یک بازسازی ظاهری توسط کمپانی کانوِی بر آن انجام شد که پس از نیم قرن همچنان موتور V12، محور و شاسی و ادوات فنی به قوت خود باقی است و تنها تغییرات داخلی و رنگ آمیزی طبق دلخواه مالک خودرو انجام شد. دایتونای قرمز رنگ فراری پس از ۵۱ سال، به قیمت ۲,۶۴۰,۰۰۰ دلار معامله شد.

۵٫ شلبی ۴۲۷ کبرا مدل ۱۹۶۶

کبرا در ابتدا به نیت یک خودرو مسابقه ای ساخته شد، و در حال حاضر هم عملا همین است! ۵۰ مدل از شلبی کبرا ۴۲۷ به خارج از پیست راه یافت. شلبی ۷۲۷ در اصل، ارتقایی بود با باک سوخت بزرگتر، موتور V8 قوی تر، اگزوز های جانبی با صدای بلند و کثیف و خنک کننده روغن و رادیاتور بزرگ تر.

شلبی ۴۲۷ به حداکثر سرعت ۲۹۸ کیلومتر بر ساعت راه یافت. شاهکاری که بیشتر از شاهکار بودنش نادر است. در هر صورت، پزشکی از لس آنجلس شلبی خود را در حراج فینیکس واگذار کرد و مبلغ ۲,۹۴۷,۰۰۰ دلار یعنی نزدیک به ۳ میلیون دلار به خانه برد!

۴٫ بوگاتی تیپ ۵۵ (۱۹۳۱)

بوگاتی های کلاسیک خیلی بزرگتر از آن هستند که با پول خرید و فروش شوند به خصوص مدل ۱۹۳۱ که در بالا می بینید. عجیب اما واقعی، در حراج ماه گذشته اولین مدل ساخته شده از سری ۵۵ به مبلغ ۴,۰۷۰,۰۰۰ دلار معامله شد.

خودرویی که می بینید متعلق به Duc de la Trémoille نجیب زاده فرانسوی بود. دقیقا همین بوگاتی فروخته شده، روزی روزگاری در سال ۱۹۴۷، در مسابقه ۴ روزه و ۱۰۳۵ مایلیِ des Alpes زیر دستان قهرمان مسابقه، جلوتر از بقیه، خط پایان را رد کرد.

۳٫ فراری موندیال اسپایدر

فراری موندیال اسپایدر ۵۰۰ بین سال های ۱۹۵۴ تا ۱۹۵۶ در اروپا، پیروز همیشگی مسابقات Zandvoort بود. بعد از چند سال، با ورود به دهه ۶۰ میلادی موندیال به آمریکا هم رسید. موتور ۲ لیتری ۴ سیلندر خطی آن که توسط Alberto Ascari برای تیم فرمول ۱ شخص انزو فِراری (موسس فراری) ساخته شد، با ۱۷۰ اسب بخار، موندیال را پیروز همیشگی مسابقات کرد.

در دورانی که هنوز جمله “یک فراری واقعی ۱۲تا سیلندر دارد” مد نشده بود، موندیال با چهار سیلندر پیروز میادین بود. البته خریدار محترم قطعا می داند که یک فراری واقعی چیست که ۴,۴۵۵,۰۰۰ دلار برای آن پرداخته. چرا که ۶۴ سال پیش، روزی روزگاری فراری موندیال اسپایدر، در دستان انزو فراری پیچ و خم پیست های مسابقات را می گذراند.

۲٫ پورشه ۵۵۰A اسپایدر ۱۹۵۸

پورشه، ۵۵۰A را از مهم ترین و مقدس ترین محصولاتش می داند. ۵۵۰A اسپایدر سال ۱۹۵۸ برای فصل مسابقات ساخته شد. دستاورد های اسپایدر کلاسیک پیروزی در یک کلاس، و مقام ششم در میانگین کل پیروزی ها در مسابقات ۱۰۰۰ کیلومتری نورنبرگ بود.

همچنین مقام پنجم در مسابقات ۲۴ ساعته لمانس. نسخه فروش رفته در فینیکس (یکی از ۴۰ اسپایدر ۱۹۵۸ تولید شده) به یک مالک شخصی از کانادا در سال ۱۹۵۸ فروخته شده. پس از آن در همانجا به دست پیتر راین می رسد، که راین در مسابقات ۱۹۶۰ کانادا با اسپایدر ظاهر می شود. ۵۵۰A موتور ۱٫۵ لیتری ۴ سیلندر تخت دارد و بهای خریدن آن ۵,۱۷۰,۰۰۰ دلار است.

ناگفته نماند ۲ سال پیش در حراج ۲۰۱۶، یک مدل دیگر از ۴۰ عدد ۵۵۰A اسپایدر، به قیمت ۱۶۵ هزار دلار گران تر از امسال معامله شد.

۱٫ فراری ۲۷۵GTB Speciale 1965

۸ مورد از ۲۰ خودرو گران حراج بزرگ سال ۲۰۱۸ فِراری بودند. و این حراج با علامت تعجبی بزرگ تمام می شود. ۲۷۵GTB Speciale به قیمت ۸,۰۸۵,۰۰۰ دلار معامله شد.

مبلغ بسیار بالایی که حتی ۳ میلیون دلار با رتبه دوم فاصله دارد. قطعا خالی از لطف نخواهد بود اگر بدانیم دقیقا چه چیزی باعث گران شدن هرچه بیشتر یک اتومبیل می شود.

حتی صحبت در مورد ملاک و معیارهای موجود هم مشکل است. اما آنچه که می دانیم این است که فراری فوق، گل سر سبد و نقطه عطف حراج بود. مدل های متعددی از ۲۷۵GTB وجود دارد. اما گران ترین خودرو سال یکی است!

به عبارتی دیگر، این فراری کاوچ بیلتِ خودِ شخص باتیستا پینین فارینا است! (پینینفارینا شرکت مشهور طراحی بدنه ایتالیایی است، این شرکت کامل کننده رده بالاترین خودروسازها مانند فراری، مازراتی، رولزرویس و غیره است). باتیستا پینینفارینا موسس شرکت و طراح ارشد، کمک زیادی به جایگاه کنونی فراری کرد، اما این خودرو برای شخص خودش ساخته شده. Speciale در درون یک دنیا آپشن دارد.

در بیرون هم جزییات زیادی تغییر کرده. از جلو پنجره و چراغ ها گرفته تا حتی دستگیره در. این خودرو، جواهر نفیسی است برای فراری. محصولی به غایت خاص و منحصر بفرد، بخصوص که در سال گذشته فراری به همکاری اش با پینینفارینا خاتمه داد.

واقعیت این است که سهم ما از خودرو های حراج بزرگ فینیکس، در بهترین حالت، پوستری بر دیوار است. در این دو قسمت و مجموعا ۲۰ خودرو، شاهد بودیم که اکثر خودروها، کلاسیک بودند. محصولاتی بعضا با قدمت بیش از ۵۰-۶۰ سال.

اینکه نیم قرن پیش شاهکاری ساخته می شود که هنوز هم میلیون دلار ارزش دارد، و از طرف دیگر، آرزوی صنعت خودرو یک کشور تولید ابتدایی ترین خودرو قابل عرضه با حداقل استانداردهای جهانی باشد، نشان از شکافی است دقیقا به قدمت تاریخ خودروسازی. بدیهی است با تولید محصولات تکراری و گذر زمان این شکاف عمیق و عمیق تر می شود.

ادامه ی خواندن
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار خودرو

جک J4 ( جک جی ۴ ) محصولی جدید از کرمان موتور

منتشر شده

روی

به وسیله

جک J4 ( جک جی ۴ ) محصولی جدید از کرمان موتور

جک J4 ( جک جی ۴ ) محصولی جدید از کرمان موتور

معرفی جک J4

جک J4 یک سدان کوچک چینی است که قرار است به زودی توسط کرمان موتور تولید و به بازار عرضه شود. این سدان چندی قبل و در نمایشگاه خودرو کرمان رونمایی شد و قرار است جایگزین برادر بزگتر خود یعنی جک J5 شود که تولید آن مدتی قبل به پایان رسید. جک J5 در زمان عرضه در بازار، به یکی از موفق‌ترین خودروهای چینی تبدیل شد که این اتفاق علت‌های مختلفی داشت از جمله طراحی زیبا، قوای محرکه نسبتا قدرتمند و استهلاک کمتر در مقایسه با سایر خودروهای چینی. حالا باید ببینیم جک J4 باتوجه به ظاهر متفاوت و امکانات کمتری که دارد قادر خواهد بود موفقیت‌های j5 را تکرار کند یا خیر.

محصول جدید کرمان موتور (جک J4) به پیشرانه ۱٫۵ لیتری مجهز شده که توان خروجی این پیشرانه برابر با ۱۰۳ اسب بخار و گشتاور ۱۴۶ نیوتون‌ متر است. جی ۴ قرار است با جعبه دنده CVT راهی بازار شود که امکان انتخاب حالت رانندگی برف و اسپرت را دارد. میزان مصرف سوخت این خودرو۶٫۳ لیتر اعلام شده و حجم باک بنزین این خودرو ۴۵ لیتر است و با استاندارد آلایندگی یورو ۴ همراه شده است. وزن خالص جی ۴ در حدود ۱۱۱۰ کیلوگرم و حداکثر سرعت این سدان جمع و جور ۱۸۰ کیلومتر در ساعت است.

.

سدان جی ۴ مجهز به سیستم ‌های TPMS، ABS ،EBD و … است. جی ۴ در نسخه فول به کمربند ایمنی Pretensioners مجهز شده و فرمان آن در تمام نسخه ‌ها قابلیت جذب ضربه را دارد. و موضوع جالب توجه اینکه تمام سیستم ‌های ایمنی جک J4 تحت لیسانس کمپانی بوش آلمان به تولید رسیده. نسخه فول جک J4 به امکاناتی همچون: سانروف، کروزکنترل، ۶ بلندگو، آینه‌های برقی، چراغ‌های جلوی اتوماتیک، سنسور پارک عقب و تهویه مطبوع دستی مجهز شده است.

جک J4 در یک کلاس پایین‌تر از J5 قرار می‌گیرد و قیمت پایین‌تری هم دارد. به همین دلیل طراحی جک J4 به وضوح ضعیف‌تر از J5 است و به زیبایی برادر بزگش نیست. به هر حال طراحی بدنه جک J4 چند ویژگی مهم دارد و آن هم شکل چراغ‌های جلو و عقب، خطوط کشیده زیاد بر روی بدنه و سپر عقب عضلانی و بزرگ است و در مجموع باید آن را قابل قبول اما نه چندان راضی کننده بدانیم. ابعاد جک J4 معادل ۴۴۳۵ میلی متر در طول، ۱۷۳۵ میلی متر در عرض و ۱۵۰۵ میلی متر در ارتفاع است که کمی کوچکتر از جک J5 محسوب می‌شود.

 .

اما جک J4 در داخل کابین طراحی بهتری دارد و وجود !یک نمایشگر در مرکز داشبورد و کلیدهای کنترلی در کنسول! وسط و بر روی فرمان، کمی آن را مهیج! کرده‌اند. اما از آنجا که J4 یک خودرو ارزان! قیمت است، متریال باکیفیتی در آن به کار نرفته و استفاده! گسترده از پلاستیک در کابین و داشبورد و پنل درها، !کمی آزاردهنده است. اما خوشبختانه! صندلی‌ها با روکش چرمی پوشیده شده‌اند و از نظر آپشن هم جک J4! از رقبای ایرانی و چینی خود عقب نمی‌ماند.

جک J4 در صورت حضور در بازار باید به رقابت! با خودروهایی چون فاو بسترن B30، برلیانس  H330 ، ام ‌جی ۳۶۰،! جیلی GC6، دنا و دنا پلاس و تندر پلاس و نیز پژو !۲۰۷ صندوق دار بپردازد. باید ببینیم این سدان! چینی در دراز مدت چه عملکردی از خود نشان می‌دهد و اینکه! آیا دچار افت قیمت و افت کیفیت می‌شود یا نه.! به علاوه اینکه با سابقه خوبی که جک! J5 داشت، کار J4 کمی سخت است و باید بتواند مشتریان را راضی نگه دارد.

قیمت جک J4

احتمال می رود جک J4 احتمالا در بازه قیمتی! ۶۰ تا ۷۰ میلیون تومان عرضه شود. از این رو این سدان! جدید کرمان موتور را می توان رقیبی برای خودروهایی! در این رنج قیمتی دانست.

ادامه ی خواندن

اخبار خودرو

شرایط فروش پرشیا خودرو (BMW بی ام و )

منتشر شده

روی

به وسیله

شرایط فروش پرشیا خودرو (BMW بی ام و )

شرایط فروش پرشیا خودرو (BMW بی ام و )

پرشیا خودرو نماینده رسمی ب ام و در ایران ، شرایط فروش جدید محصولات ب ام و را اعلام کرد .

شرایط فروش ویژه خودروهای BMW سری ۵ سدان و سری ۷ شامل اقساط ۶ ماهه بدون بهره و اقساط ۱۲ ماهه با بهره ۱۱ % و بسته ویژه SP6 می باشد. بسته ویژه SP6 شامل ۳ سرویس زیر می باشد:

• SP1: بیمه بدنه رایگان یک ساله برای خریدهای نقدی

• SP2: سرویس BMW Ultimate Spa برای دو سال

• SP3: سرویس BMW VIP Package برای دو سال

اطلاعات تکمیلی این بسته ها را از نمایندگی های پرشیاخودرو در سراسر کشور دریافت نمایید.

شرایط فروش جدید ب ام و سری ۱ – خردادماه۹۷

 

 

ادامه ی خواندن

اخبار خودرو

شرایط فروش ام جی MG 360

منتشر شده

روی

به وسیله

شرایط فروش ام جی MG 360

شرایط فروش ام جی MG 360

ادامه ی خواندن

برترین ها

© ساخته شده توسط خودرو20